Rifle

Pistol

Running Target

  
  

Current Events at the Airgun Junior European Championships

Year Place Gold Result Silver Result Bronze Result

10M AIR RIFLE MEN JUNIOR Back to Top
1968-2020

2020 Wroclaw (POL) HAMMERL Soma Richard (HUN) 624,9 (248,6) WADLEGGER Stefan (AUT) 624,0 (248,2) SHAMAKOV Grigorii (RUS) 624,0 (226,0)
2019 Osijek (CRO) NEPEJCHAL Filip (CZE) 628,4 (252,0) PEKLER Zalan (HUN) 622,7 (250,0) KLENCZNER Marton Istvan (HUN) 623,9 (227,9)
2018 Gyor (HUN) MARSOV Ilia (RUS) 623,4 (249,2) NEPEJCHAL Filip (CZE) 628,6 (249,0) SHAMAKOV Grigorii (RUS) 623,8 (226,8)
2017 Maribor (SLO) GOLOVKOV Andrei (RUS) 623,1 (249,8) KOVACEVIC Lazar (SRB) 625,3 (249,0) PENI Istvan (HUN) 627,2 (227,0)
2016 Gyor (HUN) DALLINGER Maximilian (GER) 624,7 (205,8) PENI Istvan (HUN) 628,4 (205,1) KOZIUK Kyryll (UKR) 623,0 (181,6)
2015 Arnhem (NED) FETISOV Vladislav (RUS) 623,0 (208,7) PENI Istvan (HUN) 620,7 (205,4) PETANJEK Borna (CRO) 624,0 (183,4)
2014 Moscow (RUS) DALLINGER Maximilian (GER) 620,5 (205,7) MASLENNIKOV Vladimir (RUS) 623,6 (205,3) BUFFARD Lorenzo (FRA) 620,0 (183,8)
2013 Odense (DEN) BACCI Lorenzo (ITA) 621,4 (204,9) KASPER Sergiy (UKR) 620,5 (204,3) THOMAS Alexander (GER) 619,5 (184,2)
2012 Vierumaeki (FIN) JANKER Michael (GER) 596+101,7 CAPANO Giuseppe Pio (ITA) 594+103,4 KASPER Sergiy (UKR) 593+104,1
2011 Brescia (ITA) CHARHEIKA Illia (BLR) 593+101,8 YORDANOV Ivan (BUL) 592+102,4 GEUTHER Andreas (GER) 592+100,6
2010 Meraker (NOR) CHARHEIKA Illia (BLR) 592+103,3 KASPER Sergiy (UKR) 593+101,8 DRYAGIN Alexander (RUS) 592+102,4
2009 Prague (CZE) MONNIER Jeremy (FRA) 594+102,8 SKJELLAND Kristoffer (NOR) 594+101,6 WALKER Lars (GER) 591+102,6
2008 Winterthur (SUI) GORSA Petar (CRO) 591+102,8 JUNGHAENEL Henri (GER) 591+102,5 HRYHORENKO Vladyslav (UKR) 593+100,4
2007 Deauville (FRA) HAHN Sebastian (GER) 594+103,3 LUKASZYK Rafal (POL) 593+103,5 RIZOV Anton (BUL) 590+102,6
2006 Moscow (RUS) GORSA Petar (CRO) 595+101,8 AICHER Benjamin (GER) 591+103,0 CAMPRIANI Niccolo (ITA) 590+102,8
2005 Tallinn (EST) SARTZ Patrik (SWE) 596+100,8 KOMIRENKO Maksym (UKR) 591+103,6 KROLL David (GER) 591+103,5
2004 Gyor (HUN) STAUTMEISTER Christian (GER) 593+104,0 BALAZ Zoltan (SVK) 594+103,0 JANCEK Matus (SVK) 594+101,8
2003 Gothenburg (SWE) SOKOLOV Alexandre (RUS) 596+99,9 CAMPRIANI Niccolo (ITA) 591+100,9 SANNVOLL Kristoffer (NOR) 589+101,9
2002 Thessaloniki (GRE) KUZNETSOV Stanislav (RUS) 589+103,1 HANSEN Are (NOR) 590+101,7 WUNSCH Andreas (GER) 588+102,8
2001 Pontevedra (ESP) MATTSSON Peter (SWE) 590+103,5 MOHAUPT Tino (GER) 590+102,3 SANNVOLL Kristoffer (NOR) 587+102,4
2000 Munich (GER) MOHAUPT Tino (GER) 592+102,7 SAUVEPLANE Valerian (FRA) 592+101,8 PLEKHANAU Stsiapan (BLR) 588+102,1
1999 Arnhem (NED) FRANTAL Tomas (CZE) 589+103,9 BRANDMAIER Gerhard (AUT) 590+102,1 KNOEGLER Mario (AUT) 590+101,6
1998 Tallinn (EST) KNOEGLER Mario (AUT) 586+102,5 HOLMLUND Thomas (SWE) 585+102,8 HERDEL Steffen (GER) 587+100,3
1997 Warsaw (POL) GRAFF Cyril (FRA) 588+101,7 MARTY Frederic (FRA) 587+101,9 LUND Rasmus (DEN) 590+98,2
1996 Budapest (HUN) YANASOVITZ Shahar (ISR) 590+101,0 NOVICKI Boris (YUG) 588+101,8 ZAREMBA Michal (POL) 590+99,6
1995 Vantaa (FIN) YANASOVITZ Shahar (ISR) 587+102,6 TIAINEN Henrik (FIN) 586+100,2 NOVICKI Boris (YUG) 585+100,7
1994 Strasbourg (FRA) GAULLIER Eric (FRA) 585+99,7 ULRICH Markus (GER) 588+96,6 WAHL Hartmut (AUT) 586+98,4
1993 Brno (CZE) KREBS Torsten (GER) 589 VAVRICEK Anton (SVK) 588 GONCI Jozef (SVK) 584
1992 Budapest (HUN) NEJEZCHLEBA Dalimil (TCH) 590 HEPTING Karl Georg (GER) 587 KREBS Torsten (GER) 587
1991 Manchester (GBR) HEPTING Karl Georg (GER) 591 NEJEZCHLEBA Dalimil (TCH) 587 DOBLER Frank (GER) 586
1990 Arnhem (NED) GASPAR Oliver (HUN) 592 STAMENOV Stoian (BUL) 588 DOBLER Frank (FRG) 586
1989 Copenhagen (DEN) SCHEDRIN Sergei (URS) 590 GASSET David (FRA) 586 GASPAR Oliver (HUN) 585
1988 Stavanger (NOR) MARTYNOV Sergei (URS) 591 VIGNJEVIC Dean (YUG) 590 HIRSCHVOGEL Hannes (FRG) 590
1987 Bratislava (TCH) HIRSCHVOGEL Hannes (FRG) 586 BADIOU Franck (FRA) 584 SCHWAGER Pascal (SUI) 583
1986 Espoo (FIN) HIRSCHVOGEL Hannes (FRG) 586 GRONDE Ulf (FRG) 585 SLOTBOOM Johnny (NED) 583
1985 Varna (BUL) SAYNEVIRTA Tapio (FIN) 584 ESCOFFIER Michel (FRA) 584 MOLNAR Sandor (HUN) 580
1984 Budapest (HUN) BERTHELOT Nicolas (FRA) 581 HELLER Christian (SWE) 580 SENGER Hugues (FRA) 579
1983 Dortmund (FRG) BERTHELOT Nicolas (FRA) 581 STICH Matthias (FRG) 577 HEBERLE Philippe (FRA) 577
1982 Den Haag (NED) BEHRINGER Alfons (FRG) 574 BERTHELOT Nicolas (FRA) 574 SKIRBEKK Geir (NOR) 573
1981 Athens (GRE) BERTHELOT Nicolas (FRA) 579 JONSSON Kenneth (SWE) 576 SIDOROV Fedor (URS) 574
1980 Oslo (NOR) SUESS Bernhard (FRG) 393 DEBEVEC Rajmond (YUG) 383 NEUGEBAUER Holger (FRG) 381
1979 Graz (AUT) ZAVOLODKO Juri (URS) 384 TIESS Manfred (AUT) 384 BERTHELOT Nicolas (FRA) 384
1978 Copenhagen (DEN) LYSENKO Oleksandr (URS) 385 GIL Alexander (URS) 384 MUELLER Hans (FRG) 383
1977 Andorra La Vella (AND) HILLENBRAND Kurt (FRG) 387 SUESS Hubert (FRG) 382 WOLFRAM Andreas (GDR) 380
1976 Paris (FRA) HILLENBRAND Kurt (FRG) 388 LOKKEN Per Erik (NOR) 382 KANTHAK Marlies (GDR)* 382
1975 London (GBR) KRUEGER Margitta (GDR)* 383 HAMMERER Norbert (AUT) 379 JAGODZINSKI Ireneusz (POL) 379
1974 Enschede (NED) HAMMERER Norbert (AUT) 379 SIMOVIC Zoran (YUG) 379 STEFANIAK Krzysztof (POL) 378
1973 Linz (AUT) KOWALEWSKA Elzbieta (POL)* 387 PUGOVKHIN Sergei (URS) 384 MITROFANOV Alexander (URS) 378
1972 Belgrade (YUG) EBERL Karl-Heinz (FRG) 380 MITROFANOV Alexander (URS) 377 CZEPLUCH Marika (GDR)* 376
1971 Mezibori (TCH) RAINIKOV Sergei (URS) 385 MITROFANOV Alexander (URS) 376 SCHLIPF Oswald (FRG) 376
1970 Wiesbaden (FRG) VELICKOVIC Slobodan (YUG) 562 MITROFANOV Alexander (URS) 561 HOERTLACKNER Fritz (AUT) 559
1969 Versailles (FRA) POLIAKOV Viatcheslav (URS) 377 HOVILA Tero (FIN) 377 BLOMBERG Rolf (SWE) 375
1968 Wiesbaden (FRG) PANITZ Franz (FRG) 377 HOBBIE Bernhard (FRG) 375 KERL Helmut (FRG) 374
 

10M AIR PISTOL MEN JUNIOR Back to Top
1968-2020

2020 Wroclaw (POL) KIHITOV Hlib (UKR) 575 (237,4) MILLER James Andrew John (GBR) 577 (237,2) MALDINI Federico Nilo (ITA) 580 (215,8)
2019 Osijek (CRO) ARISTARKHOV Anton (RUS) 576 (236,5) KURDZI Abdul-Aziz (BLR) 575 (235,8) WALTER Robin (GER) 581 (216,1)
2018 Gyor (HUN) ARISTARKHOV Anton (RUS) 577 (239,7) PETROV Alexander (RUS) 580 (238,9) KONDRASHIN Aleksandr (RUS) 580 (217,6)
2017 Maribor (SLO) ARISTARKHOV Anton (RUS) 577 (239,8) MONNA Paolo (ITA) 575 (239,7) ERBS Ernests (LAT) 570 (216,7)
2016 Gyor (HUN) CHERNOUSOV Artem (RUS) 574 (197,2) CVETKOVS Gvido (LAT) 571 (195,5) ZANIN Anton (RUS) 573 (175,0)
2015 Arnhem (NED) CHERNOUSOV Artem (RUS) 573 (198,7) STRAUTMANIS Lauris (LAT) 574 (195,2) GAMPIERAKIS Georgios (GRE) 571 (177,8)
2014 Moscow (RUS) KOROSTYLOV Pavlo (UKR) 580 (202,8) VASERMANIS Emils (LAT) 574 (199,1) KINDIG Alexander (GER) 575 (178,6)
2013 Odense (DEN) DI MARTINO Dario (ITA) 573 (199,5) LIPKIN Ilya (RUS) 579 (196,3) KOROSTYLOV Pavlo (UKR) 579 (175,7)
2012 Vierumaeki (FIN) GERSTEN Kamil (POL) 576+99,8 KRISTO Ante (CRO) 576+98,9 JEANNINGROS Vincent (FRA) 576+97,5
2011 Brescia (ITA) KILIN Nikolai (RUS) 579+103,0 HORBACH Aliaksei (BLR) 576+100,1 DUBOVY Jindrich (CZE) 576+98,5
2010 Meraker (NOR) KUSHNIROV Denys (UKR) 583+102,2 GRUNDER Lukas (SUI) 575+99,7 LEDEY Thomas (FRA) 573+99,1
2009 Prague (CZE) WAWRZONOWSKI Tomasz (POL) 578+100,8 SALAUYOU Ihar (BLR) 578+100,6 DUBOVY Jindrich (CZE) 576+99,8
2008 Winterthur (SUI) GRUNDER Lukas (SUI) 580+98,6 HEIDER Tobias (GER) 577+98,9 PETITOT Clement (FRA) 574+101,2
2007 Deauville (FRA) AMORE Andrea (ITA) 575+98,6 KIRIYEVSKI Alexei (ISR) 574+99,4 AJUPOV Rinat (RUS) 572+100,1
2006 Moscow (RUS) EKIMOV Leonid (RUS) 583+100,1 SCHEUBER Patrick (SUI) 576+96,5 LEVICHEV Vasiliy (RUS) 576+95,9
2005 Tallinn (EST) EKIMOV Leonid (RUS) 577+95,5 BIDNYAK Ivan (UKR) 575+95,7 ALEKSANDROV Todor (BUL) 574+96,6
2004 Gyor (HUN) GNIDCHENKO Aleksey (RUS) 580+98,5 PROCHAZKA Josef (CZE) 580+97,1 GRGIC Dimitrije (SCG) 576+99,2
2003 Gothenburg (SWE) FILANIUK Andrei (BLR) 575+97,8 DZIERZON Frederik (GER) 574+95,8 BADARACCHI Mauro (ITA) 572+97,7
2002 Thessaloniki (GRE) KOULAKOV Denis (RUS) 574+101,8 MINGAZOV Artem (RUS) 576+94,5 ROSNER Sebastian (GER) 569+100,8
2001 Pontevedra (ESP) RYBOVALOV Ivan (UKR) 582+96,2 ERMAKOV Anton (RUS) 576+99,9 KUDRIYA Serhiy (UKR) 576+98,8
2000 Munich (GER) SAKHNO Oleksiy (UKR) 581+100,0 VOELKER Juergen (GER) 571+96,7 GAYDARSKY Stoian (BUL) 567+98,7
1999 Arnhem (NED) BOROWICKI Pawel (POL) 573+99,0 KATARDJNOV Andrei (RUS) 574+97,1 SAKHNO Oleksiy (UKR) 573+97,9
1998 Tallinn (EST) ZLATIC Andrija (YUG) 573+102,8 SAKHNO Oleksiy (UKR) 574+99,1 MANTERO Alessandro (ITA) 571+101,1
1997 Warsaw (POL) GONTCHAROV Vladimir (RUS) 572+97,9 BRECHBUEHL Roland (SUI) 571+97,5 KOPP Pavol (SVK) 571+96,9
1996 Budapest (HUN) GONTCHAROV Vladimir (RUS) 575+101,2 MORTENSEN Tim (DEN) 570+96,0 FARTCHILKOV Tzvetan (BUL) 569+96,0
1995 Vantaa (FIN) LAPEYRE Walter (FRA) 576+94,1 GONTCHAROV Vladimir (RUS) 574+95,8 HANNERT Juergen (GER) 571+97,9
1994 Strasbourg (FRA) OLSSON Fredrik (SWE) 582+100,0 HIDVEGI Andras (HUN) 575+97,5 LAPEYRE Walter (FRA) 570+99,0
1993 Brno (CZE) HIDVEGI Andras (HUN) 580 SPIRELJA Sasa (CRO) 579 DUMOULIN Franck (FRA) 575
1992 Budapest (HUN) DUMOULIN Franck (FRA) 576 HADRYCH Pawel (POL) 576 RAICEA Iulian (ROM) 573
1991 Manchester (GBR) LUKASHYK Kanstantsin (URS) 578 KRAUS Stefan (GER) 577 DUMOULIN Franck (FRA) 572
1990 Arnhem (NED) RUDIK Valentin (URS) 573 YURUSAU Siarhei (URS) 573 AGH Istvan (HUN) 572
1989 Copenhagen (DEN) RADUCKI Robert (POL) 578 KOPRINKOV Spas (BUL) 573 DUMOULIN Franck (FRA) 572
1988 Stavanger (NOR) KADNIKOV Andrei (URS) 577 DI DONNA Roberto (ITA) 577 KOEHLER Dirk (FRG) 576
1987 Bratislava (TCH) ESCRICHE Marciano (FRA) 580 GUCHSHA Vladimir (URS) 580 KOEHLER Dirk (FRG) 576
1986 Espoo (FIN) DI DONNA Roberto (ITA) 580 BABIKOV Sergey (URS) 576 VERKHOLAMOV Alexander (URS) 574
1985 Varna (BUL) EDER Gernot (GDR) 581 VERKHOLAMOV Alexander (URS) 580 SABEV Sabi (BUL) 578
1984 Budapest (HUN) MAZURENKO Sergei (URS) 577 HOCHMUTH Michael (GDR) 576 SIEMERS Jochen (FRG) 572
1983 Dortmund (FRG) EVDOKIMOV Sergei (URS) 580 MAZURENKO Sergei (URS) 578 BASINSKI Igor (URS) 577
1982 Den Haag (NED) KOSMININ Konstantin (URS) 580 RICHTER Bernd (GDR) 578 BASINSKI Igor (URS) 575
1981 Athens (GRE) DRAGOMIRESCU Mihail (ROM) 573 ECKART Uwe (FRG) 570 BABII Sorin (ROM) 569
1980 Oslo (NOR) BASINSKI Igor (URS) 385 KUETTNER Peter (GDR) 379 POTTECK Jens (GDR) 379
1979 Graz (AUT) PYZHIANOV Sergei (URS) 384 ANDERMANN Thomas (FRG) 380 KRATOCHVIL Milos (TCH) 379
1978 Copenhagen (DEN) PYZHIANOV Sergei (URS) 388 GUMENIUK Sergei (URS) 384 LINDNER Juergen (FRG) 380
1977 Andorra La Vella (AND) PETERNEL Franc (YUG) 381 NESEMANN Holger (FRG) 380 ROMANOWSKI Slawomir (POL) 380
1976 Paris (FRA) IGNATIEV Igor (URS) 384 SIKAVICA Zoran (YUG) 383 WINDISCH Klaus (GDR) 381
1975 London (GBR) STOLIARCHUK Sergei (URS) 386 ROMANOWSKI Slawomir (POL) 384 IGNATIEV Igor (URS) 383
1974 Enschede (NED) LUTKOVSKI Juri (URS) 385 SIKORSKI Czeslaw (POL) 384 SHYLAV Uladzimir (URS) 383
1973 Linz (AUT) STOLIARCHUK Sergei (URS) 389 CHARITONOV Michail (URS) 380 HOEFLITZ Matthias (GDR) 379
1972 Belgrade (YUG) SCHUMANN Peter (GDR) 373 LAHR Christian (GDR) 373 FEDYCZAK Zbigniew (POL) 373
1971 Mezibori (TCH) FEDYCZAK Zbigniew (POL) 380 DMITRIEVA Galina (URS)* 376 ZIEGLER Gerd (FRG) 373
1970 Wiesbaden (FRG) DENISSJUK Ivan (URS) 568 BARTA Jan (TCH) 566 ASRIAN Igor (URS) 565
1969 Versailles (FRA) VANA Pavel (TCH) 379 HYKA Milan (TCH) 375 AVTOMONOV Michail (URS) 373
1968 Wiesbaden (FRG) PECHEHONOV Vladimir (URS) 387 SVELKO Leonid (URS) 375 HURT Vladimir (TCH) 371
 

10M RUNNING TARGET MEN JUNIOR Back to Top
1980-2020

2020 Wroclaw (POL) BERGSTROEM Andreas (SWE) 565 (SF=6;F=10) VUORIMAA Aaro Juhani (FIN) 564 (SF=6;F=8) BABLIUK Denys (UKR) 576 (SF=4;F=7)
2019 Osijek (CRO) VUORIMAA Aaro Juhani (FIN) 564 (SF=6;F=6) BERGSTROEM Andreas (SWE) 564 (SF=9;F=3) GROSSHEIM Kris (GER) 577 (SF=1;F=6)
2018 Gyor (HUN) BABLIUK Denys (UKR) 569 (SF=6;F=6) NORDSVEEN Espen T. (NOR) 559 (SF=9;F=2) MARGARYAN Hovhannes (ARM) 559 (SF=0;F=6)
2017 Maribor (SLO) KIZYMA Ihor (UKR) 578 (SF=7;F=6) BABUSHOK Maksym (UKR) 560 (SF=7;F=3) TRANCHANT Nicolas (FRA) 568 (SF=5;F=6)
2016 Gyor (HUN) KIZYMA Ihor (UKR) 577 (SF=6;F=6) BABUSHOK Maksym (UKR) 560 (SF=6;F=3) KLEPIKOV Iaroslav (RUS) 558 (SF=2;F=7)
2015 Arnhem (NED) KINISJARVI Mika (FIN) 563 (SF=6;F=6) FASS Uwe (GER) 552 (SF=6;F=3) KIZYMA Ihor (UKR) 571 (SF=4;F=6)
2014 Moscow (RUS) SHCHEPOTKIN Vladyslav (UKR) 574 (SF=6;F=6) KINISJARVI Mika (FIN) 569 (SF=6;F=4) SUORANTA Jani (FIN) 578 (SF=1;F=6)
2013 Odense (DEN) SHCHEPOTKIN Vladyslav (UKR) 567 (SF=7;F=6) LAHDEKORPI Heikki (FIN) 567 (SF=6;F=4) ONOPKO Vladlen (UKR) 547 (SF=5;F=6)
2012 Vierumaeki (FIN) HEIKKILA Sami (FIN) 574 SEREBRYAKOV Ivan (RUS) 565 SUORANTA Jani (FIN) 563
2011 Brescia (ITA) ONOPKO Vladlen (UKR) 554 HEIKKILA Sami (FIN) 550 SUORANTA Jani (FIN) 550
2010 Meraker (NOR) NAUMENKO Alexander (RUS) 568 AZARENKO Mikhail (RUS) 567 HEIKKILA Tomi-Pekka (FIN) 558
2009 Prague (CZE) BOROS Laszlo (HUN) 573 NIKL Josef (CZE) 567 AZARENKO Mikhail (RUS) 565
2008 Winterthur (SUI) BOROS Laszlo (HUN) 574 NIKL Josef (CZE) 564 RISSE David (GER) 564
2007 Deauville (FRA) ROMANOV Dmitry (RUS) 583 BUSCH Jan (GER) 572 CHYRVA Yehor (UKR) 567
2006 Moscow (RUS) ROMANOV Dmitry (RUS) 570 CAKNAKIS Tomas (CZE) 568 BELAK Andras (HUN) 564
2005 Tallinn (EST) JONAS Bedrich (CZE) 567 POLTERMANN Nils (GER) 565 KOCSIS Norbert (HUN) 563
2004 Gyor (HUN) ROMANOV Dmitry (RUS) 572+99,3 DUBYNSKYY Pavlo (UKR) 574+92,8 CICHOS Marek (POL) 567+98,0
2003 Gothenburg (SWE) MAKAREVICH Yury (BLR) 577+97,6 ROMANOV Dmitry (RUS) 571+100,5 CAKNAKIS Tomas (CZE) 572+96,0
2002 Thessaloniki (GRE) KHRYSTENKO Igor (UKR) 576+94,7 CZAPLA Lukasz (POL) 567+97,9 CAKNAKIS Tomas (CZE) 565+95,6
2001 Pontevedra (ESP) PRIANISHNIKOV Vladyslav (UKR) 583+98,6 PLATOV Andrei (RUS) 567+97,9 BLINOV Alexander (RUS) 567+97,6
2000 Munich (GER) GILCHENKO Andrey (UKR) 570+95,9 KAZAK Andrei (BLR) 562+96,5 BLINOV Alexander (RUS) 564+92,6
1999 Arnhem (NED) ANDERSSON Emil (SWE) 568+99,1 KAZAK Andrei (BLR) 568+96,2 BLINOV Alexander (RUS) 570+93,2
1998 Tallinn (EST) YATSEVICH Sergey (BLR) 573+100,3 ANDERSSON Emil (SWE) 561+97,7 GILCHENKO Andrey (UKR) 564+94,6
1997 Warsaw (POL) ZINENKO Alexander (UKR) 575+100,0 BLINOV Alexander (RUS) 574+99,0 SZABO Attila (HUN) 560+98,7
1996 Budapest (HUN) ZINENKO Alexander (UKR) 568+99,7 KUROTCHKIN Dimiti (BLR) 568+97,8 GILCHENKO Andrey (UKR) 565+97,8
1995 Vantaa (FIN) KMIECIK Marcin (POL) 570+94,9 FRUEBLING Petr (CZE) 558+102,0 ZINENKO Alexander (UKR) 562+97,8
1994 Strasbourg (FRA) LYKIN Dimitri (RUS) 569+98,4 PELACH Peter (SVK) 565+96,5 LIZAL Miroslav (CZE) 562+97,8
1993 Brno (CZE) PELACH Peter (SVK) 575 KMIECIK Marcin (POL) 569 BERGSTROEM Niklas (SWE) 566
1992 Budapest (HUN) JANKOVSKI Viacheslav (EUN) 569 KLEEBAUER Tobias (GER) 566 JANUS Miroslav (TCH) 566
1991 Manchester (GBR) JANUS Miroslav (TCH) 562 PLANOVSKY Peter (TCH) 558 LEPPIHALME Jyrki (FIN) 553
1990 Arnhem (NED) LEPPIHALME Jyrki (FIN) 564 JANUS Miroslav (TCH) 563 RAFAELIAN Armen (URS) 560
1989 Copenhagen (DEN) JANUS Miroslav (TCH) 558 PELACH Lubomir (TCH) 556 FEKETE Pal (HUN) 556
1988 Stavanger (NOR) PELACH Lubomir (TCH) 377 SUROVCEK Jozef (TCH) 374 LIEHR Thomas (GDR) 374
1987 Bratislava (TCH) SUROVCEK Jozef (TCH) 379 ZDEBSKIY Gennadi (URS) 374 STUETZINGER Christian (FRG) 374
1986 Espoo (FIN) SOLTI Attila (HUN) 379 SUROVCEK Jozef (TCH) 376 MOLDOVAN Oleg (URS) 372
1985 Varna (BUL) HEGEDUS Attila (HUN) 384 RISCH Henry (GDR) 379 SNYTKIN Alexander (URS) 376
1984 Budapest (HUN) SOLTI Attila (HUN) 376 ANGYAN Jozsef (HUN) 373 CHERNIAVSKI Roman (URS) 372
1983 Dortmund (FRG) AVRAMENKO Gennadi (URS) 375 KERMIET Jan (TCH) 373 KRUPKA Jan (POL) 364
1982 Den Haag (NED) KADENATSI Juri (URS) 380 CHERNIAVSKI Roman (URS) 374 DEDOV Nikolai (URS) 366
1981 Athens (GRE) KEPPKE Uwe (GDR) 370 KADENATSI Juri (URS) 366 KOUZENKOV Vladimir (URS) 361
1980 Oslo (NOR) KADENATSI Juri (URS) 365 BALAEV Valeri (URS) 359 GUIOT Thierry (FRA) 354
 

10M RUNNING TARGET MIXED MEN JUNIOR Back to Top
1993-2020

2020 Wroclaw (POL) KHACHATRYAN Gor (ARM) 382 BABLIUK Denys (UKR) 382 BERGSTROEM Andreas (SWE) 373
2019 Osijek (CRO) DANILENKO Danylo (UKR) 379 MARGARYAN Hovhannes (ARM) 378 VUORIMAA Aaro Juhani (FIN) 375
2018 Gyor (HUN) BABUSHOK Maksym (UKR) 383 DANILENKO Danylo (UKR) 375 NORDSVEEN Espen T. (NOR) 372
2017 Maribor (SLO) KIZYMA Ihor (UKR) 380 BABUSHOK Maksym (UKR) 377 DAVYDOV Valerii (RUS) 372
2016 Gyor (HUN) NORDSVEEN Espen T. (NOR) 380 KIZYMA Ihor (UKR) 379 KLEPIKOV Iaroslav (RUS) 373
2015 Arnhem (NED) KINISJARVI Mika (FIN) 383 KIZYMA Ihor (UKR) 371 KLEPIKOV Iaroslav (RUS) 367
2014 Moscow (RUS) LAHDEKORPI Heikki (FIN) 379 KINISJARVI Mika (FIN) 371 SUORANTA Jani (FIN) 371
2013 Odense (DEN) SUORANTA Jani (FIN) 378 SHCHEPOTKIN Vladyslav (UKR) 371 LAHDEKORPI Heikki (FIN) 368
2012 Vierumaeki (FIN) HEIKKILA Sami (FIN) 377 ONOPKO Vladlen (UKR) 367 CHAUSOV Dmytro (UKR) 365
2011 Brescia (ITA) HEIKKILA Sami (FIN) 370 ONOPKO Vladlen (UKR) 368 SEREBRYAKOV Ivan (RUS) 365
2010 Meraker (NOR) MATSKEVYCH Igor (UKR) 370 DOVGAL Yuri (RUS) 368 HEIKKILA Tomi-Pekka (FIN) 367
2009 Prague (CZE) MATSKEVYCH Igor (UKR) 378 ZAPOTICHNYY Lev (UKR) 376 BOROS Laszlo (HUN) 374
2008 Winterthur (SUI) CHYRVA Yehor (UKR) 376 LOSOS Frantisek (CZE) 373 DOVGAL Yuri (RUS) 372
2007 Deauville (FRA) HRYSHAYEU Raman (BLR) 377 ROMANOV Dmitry (RUS) 376 JODAJTIS Ryszard Marek (POL) 371
2006 Moscow (RUS) ROMANOV Dmitry (RUS) 381 CAKNAKIS Tomas (CZE) 377 KOSKELA Tarmo (FIN) 373
2005 Tallinn (EST) MARCHENKO Roman (RUS) 383 LOSOS Frantisek (CZE) 376 MAKAREVICH Yury (BLR) 375
2004 Gyor (HUN) CICHOS Marek (POL) 382 BELAK Andras (HUN) 376 YATSENKO Dmytro (UKR) 375
2003 Gothenburg (SWE) JAHN Martin (GER) 380 KASZAS Zoltan (HUN) 380 CAKNAKIS Tomas (CZE) 379
2002 Thessaloniki (GRE) CAKNAKIS Tomas (CZE) 378 KHRYSTENKO Igor (UKR) 375 BOLIK Michal (CZE) 372
2001 Pontevedra (ESP) KHRYSTENKO Igor (UKR) 383 PRIANISHNIKOV Vladyslav (UKR) 380 BLINOV Alexander (RUS) 378
2000 Munich (GER) STEPANOV Maxim (RUS) 377 KHRYSTENKO Igor (UKR) 377 KAZAK Andrei (BLR) 373
1999 Arnhem (NED) YATSEVICH Sergey (BLR) 379 KAZAK Andrei (BLR) 375 SZABO Attila (HUN) 375
1998 Tallinn (EST) ZINENKO Alexander (UKR) 378 YATSEVICH Sergey (BLR) 375 ANDERSSON Emil (SWE) 374
1997 Warsaw (POL) STERNADEL Jan (CZE) 379 KOSKUE Teppo (FIN) 373 KMIECIK Marcin (POL) 372
1996 Budapest (HUN) ZINENKO Alexander (UKR) 384 KMIECIK Marcin (POL) 381 SAVKIN Ivan (UKR) 379
1995 Vantaa (FIN) KMIECIK Marcin (POL) 376 EDEL Robert (POL) 376 PONOMAREV Alexei (RUS) 376
1994 Strasbourg (FRA) LIZAL Miroslav (CZE) 380 EDEL Robert (POL) 376 PONOMAREV Alexei (RUS) 374
1993 Brno (CZE) WEDMAN Pasi (FIN) 381 SMYSHKEVICH Andrei (UKR) 378 LIZAL Miroslav (CZE) 378
 

10M AIR RIFLE WOMEN JUNIOR Back to Top
1980-2020

2020 Wroclaw (POL) SZUTKO Aleksandra (POL) 625,4 (248,8) BORDET Jade (FRA) 624,5 (248,0) MESZAROS Eszter (HUN) 627,9 (227,4)
2019 Osijek (CRO) GRUNDSOEE Stephanie Laura (DEN) 626,2 (248,0) JANSSEN Anna (GER) 627,5 (247,8) MULLER Oceanne Marianne (FRA) 627,9 (227,2)
2018 Gyor (HUN) JANSSEN Anna (GER) 624,3 (250,3) DEREVIAGINA Anastasiia (RUS) 623,9 (249,2) MALIC Marija (SRB) 625,7 (226,8)
2017 Maribor (SLO) BORDET Jade (FRA) 418,1 (249,1) JOHANSSON Isabelle (SWE) 414,7 (247,3) JANSSEN Anna (GER) 416,9 (226,7)
2016 Gyor (HUN) GALASHINA Anastasiia (RUS) 416,2 (206,9) HORNUNG Sarah (SUI) 414,1 (205,9) TRIPP Johanna Teresa (GER) 415,5 (185,0)
2015 Arnhem (NED) GASPAR Lalita (HUN) 413,7 (207,0) MCINTOSH Seonaid (GBR) 415,3 (207,0) GUSTIN Valentina (CRO) 414,6 (185,1)
2014 Moscow (RUS) HOFSTETTER Vanessa (SUI) 413,3 (205,4) GRUENWEDEL Tina (GER) 415,6 (203,5) HORNUNG Sarah (SUI) 415,9 (183,2)
2013 Odense (DEN) GSCHWANDTNER Selina (GER) 411,6 (206,6) WESTERHEIM Malin (NOR) 413,2 (185,4) MAZUROVA Nikola (CZE) 414,4 (163,8)
2012 Vierumaeki (FIN) BIATOVSZKI Mira (HUN) 396+102,3 MAZUROVA Nikola (CZE) 395+102,2 PETTERSSON Sandra (SWE) 396+101,1
2011 Brescia (ITA) PEREC Tanja (CRO) 397+103,2 SOKOLOVA Valeria (RUS) 396+102,9 OLRY Jennifer (FRA) 396+102,6
2010 Meraker (NOR) STRAUB Isabella (GER) 395+103,0 RUZICKOVA Iva (CZE) 396+101,6 WESTERHEIM Malin (NOR) 395+102,5
2009 Prague (CZE) ZUBLASING Petra (ITA) 397+103,1 PREDIGER Maren (GER) 396+103,6 VDOVINA Daria (RUS) 395+104,1
2008 Winterthur (SUI) MAGER Jessica (GER) 397+104,3 SHARIPOVA Dariya (UKR) 399+100,0 SHABAN Katsiaryna (BLR) 396+102,0
2007 Deauville (FRA) MAGER Jessica (GER) 396+102,4 DREER Patricia (AUT) 396+102,1 SHARIPOVA Dariya (UKR) 398+99,8
2006 Moscow (RUS) SCHUELLER Nadine (GER) 395+103,7 VDOVINA Daria (RUS) 394+103,2 MORIN Sandy (FRA) 395+101,7
2005 Tallinn (EST) SHYTKO Daria (UKR) 394+103,1 GRAZIOTIN Sandra (FRA) 395+101,6 PRANKO Hanna (BLR) 395+100,3
2004 Gyor (HUN) SENA Sabrina (ITA) 395+103,0 KREGEL Jessica (GER) 394+103,2 GAUSS Beate (GER) 394+102,4
2003 Gothenburg (SWE) NAGY Zsofia (HUN) 397+104,4 KURKOVA Katerina (CZE) 398+101,9 NIZKOSHAPSKAIA Alena (RUS) 397+102,8
2002 Thessaloniki (GRE) HABARTOVA Pavla (CZE) 397+102,3 KURKOVA Katerina (CZE) 398+101,1 PEJCIC Snjezana (CRO) 396+100,8
2001 Pontevedra (ESP) EBERWEIN Aurore (FRA) 398+101,8 BERANOVA Katerina (CZE) 394+104,3 NIZKOSHAPSKAIA Alena (RUS) 395+100,9
2000 Munich (GER) KUGELE Angela (GER) 394+104,6 REMY Emeline (FRA) 398+99,5 HABARTOVA Pavla (CZE) 395+101,7
1999 Arnhem (NED) BEGBY Katrine (NOR) 391+104,1 SCHADE Karin (GER) 392+102,1 KUGELE Angela (GER) 390+102,9
1998 Tallinn (EST) SCHADE Karin (GER) 394+103,2 FRANK Rebecca (GER) 391+102,8 SOEDERLUND Matilda (SWE) 392+100,1
1997 Warsaw (POL) FRANK Rebecca (GER) 395+102,1 YLI-KIIKKA Marjo (FIN) 391+103,4 STREUBEL Evelyn (GER) 394+99,3
1996 Budapest (HUN) MARCELLONI Manuela (ITA) 396+99,6 GOETZ Viviane (GER) 397+98,1 SCHNEPF Stephanie (GER) 394+100,8
1995 Vantaa (FIN) BELLENOUE Valerie (FRA) 396+100,0 COUESNON Carole (FRA) 392+103,0 GOETZ Viviane (GER) 395+99,9
1994 Strasbourg (FRA) ABLONCZY Orsolya (HUN) 396+101,4 BELLENOUE Valerie (FRA) 394+101,0 OLSSON Pernilla (SWE) 391+102,2
1993 Brno (CZE) DUMESTRE Valerie (FRA) 395 SCHUBERT Barbara (AUT) 393 ILKKA Elina (FIN) 392
1992 Budapest (HUN) BRABEC Margit (AUT) 391 ANTOLIN Cristina (ESP) 390 MALA Jarmira (TCH) 389
1991 Manchester (GBR) PFEILSCHIFTER Sonja (GER) 398 SKOKO Suzana (YUG) 394 HOFFMANN Corinna (GER) 391
1990 Arnhem (NED) SKOKO Suzana (YUG) 395 VASILEVA Jana (BUL) 391 MUKHINA Nataliya (URS) 390
1989 Copenhagen (DEN) GELENCSER Emese (HUN) 392 GANSLOSER Dunja (FRG) 389 ANTISHKINA Larissa (URS) 389
1988 Stavanger (NOR) BALDESSARINI Sylvia (AUT) 397 BELYAYEVA Olga (URS) 397 ANTISHKINA Larissa (URS) 393
1987 Bratislava (TCH) CHOURKINA Galina (URS) 391 SATTEL Annette (FRA) 389 SELEDKOVA Svitlana (URS) 388
1986 Espoo (FIN) SHEVTSOVA Irina (URS) 389 ZEISKE Birgit (FRG) 387 SERIKOVA Olga (URS) 387
1985 Varna (BUL) HOLMER Ulrike (FRG) 390 KARLSSON Anita (SWE) 390 ZEISKE Birgit (FRG) 388
1984 Budapest (HUN) TOTH Sabine (GDR) 390 SPERBER Silvia (FRG) 388 KARLSSON Anita (SWE) 387
1983 Dortmund (FRG) LANDSEM Siri (NOR) 389 SPERBER Silvia (FRG) 388 ATANASKOVSKI Valentina (YUG) 385
1982 Den Haag (NED) LESKIV Lessia (URS) 386 GORZKULLA Gilda (GDR) 385 HOLMER Ulrike (FRG) 383
1981 Athens (GRE) KUZNETSOVA Marina (URS) 388 GORZKULLA Gilda (GDR) 384 OLENEVA Natalia (URS) 384
1980 Oslo (NOR) KUZNETSOVA Marina (URS) 384 STARKLOFF Kathrin (GDR) 384 SOKOLOVA Ludmila (URS) 380
 

10M AIR PISTOL WOMEN JUNIOR Back to Top
1980-2020

2020 Wroclaw (POL) SEEGER Vanessa (GER) 570 (237,8) SCHEJBALOVA Veronika (CZE) 567 (236,1) SHADAKH Anastasia (RUS) 569 (214,2)
2019 Osijek (CRO) TARHAN Sevval Ilayda (TUR) 577 (237,1) KOLODA Nadezhda (RUS) 568 (235,6) KILADZE Lizi (GEO) 564 (214,3)
2018 Gyor (HUN) BEZDECNA Denisa (CZE) 564 (236,8) MINCHEVA Miroslava (BUL) 567 (232,5) ENINA Iana (RUS) 563 (213,3)
2017 Maribor (SLO) MAJOR Veronika (HUN) 380 (235,9) KONARIEVA Polina (RUS) 376 (235,0) BEZDECNA Denisa (CZE) 385 (214,3)
2016 Gyor (HUN) LAMOLLE Mathilde (FRA) 379 (198,4) KHUTSIBERIDZE Nino (GEO) 377 (193,7) BEZDECNA Denisa (CZE) 376 (174,9)
2015 Arnhem (NED) LOMOVA Margarita (RUS)
377 (200,8)
RIZVANOVA Regina (RUS)
380 (200,0)
DEDOVA Anna (CZE)
377 (175,2)
2014 Moscow (RUS) KORAKAKI Anna (GRE)
380 (201,0)
KONARIEVA Polina (UKR)
381 (200,6)
BATSARASHKINA Vitalina (RUS)
379 (179,2)
2013 Odense (DEN) BRES Klaudia (POL)
381 (198,0)
LOMOVA Margarita (RUS)
378 (197,0)
RENE Anne Isabelle (FRA)
387 (177,9)
2012 Vierumaeki (FIN) TOMALA Joanna (POL)
381+98,1
LEANAVETS Nadzeya (BLR)
383+95,3
PEREGLIN Valentina (CRO)
380+97,4
2011 Brescia (ITA) TOMALA Joanna (POL)
382+97,0
MUNOZ Cristina (ESP)
381+95,8
NEMES Adrienn (HUN)
381+95,4
2010 Meraker (NOR) NILSSON Emma (SWE)
382+96,0
NIKULINA Olga (RUS)
381+96,4
HAMBLENNE Manon (BEL)
378+97,9
2009 Prague (CZE) COMI Arianna (ITA)
375+102,2
MUSILOVA Michaela (CZE)
377+97,0
DRYZLOVA Katsiaryna (BLR)
376+97,4
2008 Winterthur (SUI) MUSILOVA Michaela (CZE)
380+99,9
ZABOLOTSKAYA Valeria (RUS)
374+102,0
RISTOVIC Aleksandra (SRB)
377+97,2
2007 Deauville (FRA) MUSILOVA Michaela (CZE)
383+97,3
GOEPFRICH Kathrin (GER)
376+98,3
VELICKOVIC Bobana (SRB)
376+96,8
2006 Moscow (RUS) ARUNOVIC Zorana (SCG)
385+98,9
BAGHIROVA Nigar (AZE)
381+98,7
BONEVA Antoaneta (BUL)
379+99,4
2005 Tallinn (EST) YASKEVICH Liubov (RUS)
381+100,9
MASTYANINA Anna (RUS)
381+100,3
POLIAKOVA Anastasia (RUS)
379+98,0
2004 Gyor (HUN) YASKEVICH Liubov (RUS)
380+98,2
POLIAKOVA Anastasia (RUS)
381+97,1
ZARIC Brankica (SCG)
380+97,1
2003 Gothenburg (SWE) CSONKA Zsofia (HUN)
380+99,9
YASKEVICH Liubov (RUS)
379+100,1
VEGH Barbara (HUN)
381+97,2
2002 Thessaloniki (GRE) KOSTEVYCH Olena (UKR)
381+99,3
STEINER Sylvia (AUT)
381+97,7
YASKEVICH Liubov (RUS)
379+99,0
2001 Pontevedra (ESP) KOSTEVYCH Olena (UKR)
386+97,8
PIECUCHOVA Veronika (CZE)
381+101,1
BARTKOW Beata (POL)
378+100,8
2000 Munich (GER) PIECUCHOVA Veronika (CZE)
381+97,9
JOHANN Maren (GER)
380+97,7
HALABURDA Darya (BLR)
378+99,4
1999 Arnhem (NED) GORA Anna (POL)
377+100,2
RANGELOVA Dimitrinka (BUL)
378+99,2
FIREMI Loredana (ITA)
376+99,2
1998 Tallinn (EST) CHAIKA Viktoria (BLR)
385+98,8
JOHANN Maren (GER)
377+95,3
GORA Anna (POL)
374+96,8
1997 Warsaw (POL) GORA Anna (POL)
383+99,2
CHAIKA Viktoria (BLR)
378+99,2
BOZIC Irena (CRO)
376+101,1
1996 Budapest (HUN) PRYKHODZKA Iryna (BLR)
382+94,7
MICHALIKOVA Alzbeta (SVK)
375+99,1
BOZIC Irena (CRO)
377+96,6
1995 Vantaa (FIN) MLADENOVIC Marija (YUG)
380+97,3
AKHMERTDINOVA Natalia (RUS)
376+98,3
MOVSIKOVA Svetlana (RUS)
375+99,2
1994 Strasbourg (FRA) SINIAK Yuliya (BLR)
387+100,8
MEYERHOFF Susanne (DEN)
374+98,6
DATCHEVA Ginka (BUL)
376+93,8
1993 Brno (CZE) LABUREZ Ekaterina (RUS)
379
DATCHEVA Ginka (BUL)
377
KONCEK Snjezana (CRO)
377
1992 Budapest (HUN) ULLMAN Marie-Louise (SWE)
377
BARTONICKOVA Dagmar (TCH)
377
SHKODROVA Margarita (BUL)
376
1991 Manchester (GBR) FRIDRICHOVA Gabriela (TCH)
378
SHITIK Zhanna (URS)
377
DURLEJ Mariusza (POL)
376
1990 Arnhem (NED) SHITIK Zhanna (URS)
383
STANEVA Tanya (BUL)
379
SOTSKOVA Larissa (URS)
375
1989 Copenhagen (DEN) STIZZOLI Barbara (ITA)
382
SOTSKOVA Larissa (URS)
381
DURLEJ Mariusza (POL)
378
1988 Stavanger (NOR) KRETOVA Zuzana (TCH)
380
RAVN Harriet (SWE)
377
STEPANOVA Olga (URS)
376
1987 Bratislava (TCH) SALUKVADZE Nino (URS)
380
SZENTIVANYI Zsuzsa (HUN)
379
SIDOVA Radka (TCH)
379
1986 Espoo (FIN) STEIN Margit (FRG)
383
DUSCH Regina (FRG)
379
SALUKVADZE Nino (URS)
378
1985 Varna (BUL) STEIN Margit (FRG)
380
NOEYRAENEN Hanna (FIN)
376
MUELLER Diana (GDR)
373
1984 Budapest (HUN) NOEYRAENEN Hanna (FIN)
379
ZAMIATKINA Olga (URS)
379
ORSKA Iwona (POL)
376
1983 Dortmund (FRG) DEBRUEVA Donka (BUL)
380
BACHKIROVA Irina (URS)
377
BOCH Dunja (FRG)
375
1982 Den Haag (NED) BUDACOVA Janka (TCH)
376
NOEYRAENEN Hanna (FIN)
376
MERZOVA Barbara (TCH)
375
1981 Athens (GRE) KOTCHEROVA Irina (URS)
379
DOBRANTCHEVA Marina (URS)
378
KANYAI Gabriella (HUN)
374
1980 Oslo (NOR) KOTCHEROVA Irina (URS)
377
BACHKIROVA Irina (URS)
370
AVILOVA Natalia (URS)
368
 

10M RUNNING TARGET WOMEN JUNIOR Back to Top
1995-2020

2020 Wroclaw (POL) HILEVYCH Kristina (UKR) 548 (SF=6;F=6) ANUFRIEVA Kseniia (RUS) 557 (SF=6;F=3) TARKANII Marharyta (UKR) 541 (SF=3;F=6)
2018 Gyor (HUN) KOSTINA Anna (RUS) 545 (SF=6;F=6) ANUFRIEVA Kseniia (RUS) 517 (SF=6;F=2) ROZHNIATOVSKA Darya (UKR) 515 (SF=2;F=6)
2017 Maribor (SLO) MAJOR Veronika (HUN) 372 (SF=6;F=6) ANUFRIEVA Kseniia (RUS) 365 (SF=10;F=1) KOSTINA Anna (RUS) 362 (SF=8;F=10)
2016 Gyor (HUN) TYMOSHKO Yuliya (UKR) 366 (SF=6;F=6) LOUIS Florence (FRA) 373 (SF=6;F=4) MAJOR Veronika (HUN) 381 (SF=2;F=6)
2015 Arnhem (NED) MKRTCHYAN Lilit (ARM) 362 (SF=6;F=6) MAJOR Veronika (HUN) 373 (SF=6;F=4) DANNER Nina (GER) 358 (SF=3;F=6)
2014 Moscow (RUS) MAJOR Veronika (HUN) 372 (SF=6;F=6) ROZHNIATOVSKA Darya (UKR) 361 (SF=6;F=2) MKRTCHYAN Lilit (ARM) 360 (SF=3;F=7)
2013 Odense (DEN) MAJOR Veronika (HUN) 369 (SF=6;F=6) LOUIS Florence (FRA) 364 (SF=6;F=3) GAVRIUSHENKO Kateryna (UKR) 372 (SF=1;F=6)
2012 Vierumaeki (FIN) QVARNSTROM Micaela (FIN) 368 KRAMAR Mariia (UKR) 365 CHEHOVSKA Olena (UKR) 350
2011 Brescia (ITA) KRAMAR Mariia (UKR) 360 DOLS Natalie (GER) 350 QVARNSTROM Micaela (FIN) 348
2007 Deauville (FRA) KECZELI Bianka (HUN) 383 WEIGEL Anne (GER) 368 SAVELYEVA Anastasiya (UKR) 365
2006 Moscow (RUS) STEPANOVA Olga (RUS) 380 DANILENKO Oksana (RUS) 374 SAVELYEVA Anastasiya (UKR) 373
2005 Tallinn (EST) STEPANOVA Olga (RUS) 376 WEIGEL Anne (GER) 371 DANILENKO Oksana (RUS) 369
2004 Gyor (HUN) DANILENKO Oksana (RUS) 373 WEIGEL Anne (GER) 371 LAGOSHA Darya (UKR) 368
2003 Gothenburg (SWE) WEIGEL Anne (GER) 372 MARKAVA Volha (BLR) 369 STEPANOVA Olga (RUS) 369
2002 Thessaloniki (GRE) IASLOVETSKAIA Marina (RUS) 368 ILINA Anna (RUS) 367 ZABOLOTNA Viktoriya (UKR) 366
2001 Pontevedra (ESP) AVRAMENKO Galina (UKR) 376 STEPANOVA Olga (RUS) 373 ILINA Anna (RUS) 366
2000 Munich (GER) HERTEL Olga (POL) 360 ILINA Anna (RUS) 358 ZAKALODNAYA Natallia (BLR) 357
1999 Arnhem (NED) SOQUET Audrey (FRA) 369 MARKAVA Volha (BLR) 361 GASPARYAN Anait (RUS) 359
1998 Tallinn (EST) PATSORA Ganna (UKR) 372 MARKAVA Volha (BLR) 361 ZAKALODNAYA Natallia (BLR) 359
1997 Warsaw (POL) SOQUET Audrey (FRA) 360 OWCZAREK Katarzyna (POL) 358 RAMNICK Jacqueline (GER) 358
1996 Budapest (HUN) SOQUET Audrey (FRA) 351 JOHANNES Silke (GER) 351 PANKAVETS Larysa (BLR) 351
1995 Vantaa (FIN) JOHANNES Silke (GER) 369 OWCZAREK Katarzyna (POL) 349 PANKAVETS Larysa (BLR) 348
 

10M RUNNING TARGET MIXED WOMEN JUNIOR Back to Top
1999-2020

2020 Wroclaw (POL) TARKANII Marharyta (UKR) 370 ZHOLUDEVA Kristina (RUS) 359 ZHUCHENKO Anastasiia (UKR) 356
2018 Gyor (HUN) KOSTINA Anna (RUS) 373 ROZHNIATOVSKA Darya (UKR) 362 HILEVYCH Kristina (UKR) 357
2017 Maribor (SLO) MAJOR Veronika (HUN) 378 KOSTINA Anna (RUS) 363 STETSIURA Viktoriia (UKR) 355
2016 Gyor (HUN) MAJOR Veronika (HUN) 373 MKRTCHYAN Lilit (ARM) 366 TYMOSHKO Yuliya (UKR) 364
2015 Arnhem (NED) MAJOR Veronika (HUN) 375 LOUIS Florence (FRA) 351 GUSEVA Nadezda (RUS) 350
2014 Moscow (RUS) MAJOR Veronika (HUN) 364 ROZHNIATOVSKA Darya (UKR) 363 DIENHINA Nadiia (UKR) 359
2013 Odense (DEN) SOKOLOVA Oksana (RUS) 366 MAJOR Veronika (HUN) 360 LOUIS Florence (FRA) 353
2012 Vierumaeki (FIN) CHEHOVSKA Olena (UKR) 361 SOKOLOVA Oksana (RUS) 357 KRAMAR Mariia (UKR) 353
2011 Brescia (ITA) BARVINOVA Polina (UKR) 371 KRAMAR Mariia (UKR) 354 DUBOIS Camille (FRA) 353
2007 Deauville (FRA) WEIGEL Anne (GER) 371 DANILENKO Ekaterina (RUS) 367 SAVELYEVA Anastasiya (UKR) 365
2006 Moscow (RUS) STEPANOVA Olga (RUS) 377 YEVSEYENKO Tetyana (UKR) 371 DANILENKO Oksana (RUS) 371
2005 Tallinn (EST) STEPANOVA Olga (RUS) 371 WEIGEL Anne (GER) 369 KECZELI Bianka (HUN) 364
2004 Gyor (HUN) KECZELI Bianka (HUN) 373 DANILENKO Oksana (RUS) 368 LAGOSHA Darya (UKR) 365
2003 Gothenburg (SWE) MARKAVA Volha (BLR) 377 WEIGEL Anne (GER) 370 KECZELI Bianka (HUN) 369
2002 Thessaloniki (GRE) ZABOLOTNA Viktoriya (UKR) 369 IASLOVETSKAIA Marina (RUS) 359 LAGOSHA Darya (UKR) 358
2001 Pontevedra (ESP) AVRAMENKO Galina (UKR) 373 ILINA Anna (RUS) 358 KOURBANGALIEVA Ioli (RUS) 357
2000 Munich (GER) FAUST Daniela (GER) 366 ZAKALODNAYA Natallia (BLR) 363 KOURBANGALIEVA Ioli (RUS) 363
1999 Arnhem (NED) SOQUET Audrey (FRA) 369 MARKAVA Volha (BLR) 369 HERTEL Olga (POL) 369
 

10RT - "10m Running Target 20+20 shots Men" for MEN JUNIOR event on ECH 1980-1988
10RT - "10m Running Target 30+30 shots Men" for MEN JUNIOR event since ECH 1989
10RT20 - "10m Running Target 20+20 shots Women" for WOMEN JUNIOR event on ECH 1995-2017
10RTW - "10m Running Target 30+30 shots Women" for WOMEN JUNIOR event since ECH 2018
AP40 - "10m Air Pistol 40 shots Women" for WOMEN JUNIOR event on ECH 1980-2017
AP60W - "10m Air Pistol 60 shots Women" for WOMEN JUNIOR event since ECH 2018
AP40M - "10m Air Pistol 40 shots Men" for MEN JUNIOR event on ECH 1968, 1969, 1971-1980
AP60 - "10m Air Pistol 60 shots Men" for MEN JUNIOR event on ECH 1970 and since ECH 1981
AR40 - "10m Air Rifle 40 shots Women" for WOMEN JUNIOR event on ECH 1980-2017
AR60W - "10m Air Rifle 60 shots Women" for WOMEN JUNIOR event since ECH 2018
AR40M - "10m Air Rifle 40 shots Men" for MEN JUNIOR event on ECH 1968, 1969, 1971-1980
AR60 - "10m Air Rifle 60 shots Men" for MEN JUNIOR event on ECH 1970 and since ECH 1981
ECH 1971 Mezibori (TCH): SILVER medal to female shooter in "10m Air Pistol 40 shots Men Junior" - DMITRIEVA Galina (URS)
ECH 1972 Belgrade (YUG): BRONZE medal to female shooter in "10m Air Rifle 40 shots Men Junior" - CZEPLUCH Marika (GDR)
ECH 1973 Linz (AUT): GOLD medal to female shooter in "10m Air Rifle 40 shots Men Junior" - KOWALEWSKA Elzbieta (POL)
ECH 1975 London (GBR): GOLD medal to female shooter in "10m Air Rifle 40 shots Men Junior" - KRUEGER Margitta (GDR)
ECH 1976 Paris (FRA): BRONZE medal to female shooter in "10m Air Rifle 40 shots Men Junior" - KANTHAK Marlies (GDR)

Back to Top