10m Air Rifle Men (June 16, 2015)
JUNE 16-22
SHOOTING RESULTS
Rifle / Pistol / Shotgun
10m Air Rifle Men (June 16, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 BUBNOVICH Vitali BLR 626.9 206.6 FGR
2 CAMPRIANI Niccolo ITA 629.2 206.4
3 RICHTER Sergey ISR 628.7 185.5 Quota Place
4 TSARKOV Oleh UKR 627.0 163.4
5 BABAYAN Hrachik ARM 629.3 143.3 GR, ERJ
6 KRUGLOV Sergey RUS 626.7 122.6
7 JANKER Michael GER 625.9 101.1
8 KULISH Serhiy UKR 626.9 81.5
9 PENI Istvan HUN 625.8
10 JUSTUS Julian GER 625.0
11 KURKI Juho FIN 625.0
12 CHARHEIKA Illia BLR 624.6
13 SCHMIRL Alexander AUT 624.0
14 RIZOV Anton BUL 623.9
15 HELLENBRAND Peter NED 623.2
16 BAKKEN Ole Magnus NOR 623.1
17 STEFANOVIC Milutin SRB 622.8
18 HANSEN Are NOR 622.3
19 KIISK Meelis EST 622.2
20 PIASECKI Pierre Edmond FRA 621.7
21 RAYNAUD Alexis FRA 621.7
22 MOLDOVEANU Alin George ROM 621.4
23 LOUGINETS Nazar RUS 621.0
24 PAPPALARDO Enrico ITA 621.0
25 DIAZ Jorge ESP 620.9
26 SIDI Peter HUN 620.5
27 GIRULIS Karolis LTU 619.7
28 GORSA Petar CRO 619.6
29 MADLAL Leor Ovadia ISR 618.7
30 PLETIKOSIC Stevan SRB 618.5
31 OLSEN Steffen DEN 617.7
32 LORETAN Pascal SUI 617.6
33 LOPEZ Javier ESP 615.6
34 LOCHBIHLER Jan SUI 614.2
35 MATHIS Thomas AUT 614.0
10m Air Rifle Women (June 16, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 ARSOVIC Andrea SRB 415.9 207.8 FGR
2 HORNUNG Sarah SUI 415.7 207.7 FERJ Quota Place
3 ENGLEDER Barbara GER 416.1 186.0
4 PEJCIC Snjezana CRO 415.8 164.1
5 VDOVINA Daria RUS 416.5 144.9
6 MAKSIMOVIC Ivana SRB 415.7 123.1
7 MAZUROVA Nikola CZE 415.7 101.3
8 ZWICKL-VERES Kata HUN 416.7 80.4 GR
9 McINTOSH Jennifer GBR 415.0
10 NIELSEN Stine DEN 414.9
11 McINTOSH Seonaid GBR 414.2
12 MAENG Rikke DEN 413.7
13 KALNYSH Natallia UKR 413.2
14 PICA Martina ITA 413.1
15 VOGNAROVA Gabriela CZE 413.0
16 DEMJEN PESKOVA Daniela SVK 413.0
17 KUHARIC Urska SLO 412.6
18 HOFMANN Olivia AUT 412.6
19 GOMEZ Judith FRA 412.4
20 MISCHLER Jasmin SUI 412.4
21 NAGAY Agnieszka POL 412.2
22 BERIC Masa CRO 411.8
23 ZHUKOVA Anna RUS 411.6
24 MUELLER Lisa GER 411.3
25 WESTERHEIM Malin NOR 411.1
26 DVORSAK Ziva SLO 411.0
27 MISKOLCZI Julianna HUN 410.6
28 SENA Sabrina ITA 410.5
29 OBERMOSER Stephanie AUT 410.5
30 GOLUBCHENKO Olga UKR 410.3
31 HYBLEROVA Jana SVK 410.1
32 CALMES Carole LUX 409.8
33 BALABAN Nina MKD 408.2
34 VORONOVA Anzela EST 408.1
35 DJEKANOVIC Tatjana BIH 406.7
36 WRONSKA Paula POL 405.5
37 VERCRUSSE Stephanie BEL 403.7
38 BARRUGUES ALVINA Esther AND 396.1
39 RAMA Urata KOS 389.1
Trap Women (June 16, 2015)
Rank Name NOC Result Semi-Final Final Record
1 GALVEZ Fatima ESP 73 14 13 GR
2 PERILLI Arianna SMR 71 14 11 Quota Place
3 TKACH Elena RUS 71 13 14
4 BARSUK Tatiana RUS 70 12 11 Q-S-off: 8; S-off: 2
5 MAKELA-NUMMELA Satu FIN 71 12 S-off: 1
6 KANDIRA Serdag Saadet TUR 70 7 Q-S-off: 8
7 GELISIO Deborah ITA 70 Q-S-off: 7
8 REHAK STEFECEKOVA Zuzana SVK 70 Q-S-off: 5
9 QUOOSS Katrin GER 70 Q-S-off: 1
10 CLEMENTE Eva Maria ESP 70 Q-S-off: 1
11 SAUZET Marina FRA 69
12 LING Abbey GBR 69
13 PERILLI Alessandra SMR 69
14 ROSSI Jessica ITA 68
15 VEROMAA Mopsi FIN 68
16 CORMENIER Carole FRA 67
17 KERWOOD Charlotte GBR 67
18 BECKMANN Jana GER 63
19 MACEK Jasmina SLO 59
20 RAFIKHANOVA Alina AZE 47
10m Air Pistol Women (June 17, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 ARUNOVIC Zorana SRB 388 199.5 FGR
2 FRANQUET Sonia ESP 386 196.3
3 CHAIKA Viktoria BLR 388 177.4 Quota Place
4 KOSTEVYCH Olena UKR 386 157.9
5 KORSHUNOVA Ekaterina RUS 388 137.7
6 KOUSNETSOVA Olga RUS 390 116.9 GR
7 DIETHELM GERBER Heidi SUI 386 97.7
8 STEINER Sylvia AUT 385 76.7
9 THURMANN Stefanie GER 383
10 BRES Klaudia POL 383
11 KARSCH Monika GER 382
12 GROZDEVA Maria BUL 380
13 GOBERVILLE Celine FRA 380
14 VELICKOVIC Bobana SRB 379
15 KILADZE Lizi GEO 379
16 SALUKVADZE Nino GEO 379
17 NEMES Adrienn HUN 379
18 PRIBANOVA Tereza CZE 379
19 KORAKAKI Anna GRE 378
20 PERVAN Vlatka CRO 377
21 KONARIEVA Polina UKR 376
22 CHIABERTO Giustina ITA 375
23 BONEVA Antoaneta BUL 375
24 TIRODE Stephanie FRA 375
25 CASTELAO Joana POR 375
26 ASHUMOVA Irada AZE 373
27 CSONKA Zsofia HUN 372
28 MAROVIC Marija CRO 370
29 SOTO Maria Mercedes ESP 369
30 HAMBLENNE Manon BEL 366
31 RASMANE Agate LAT 365
32 BEZZINA Eleanor MLT 365
33 DOBRAVEC Petra SLO 363
34 RUMIANTSEVA Vera EST 360
35 SAMADOVA Narmina AZE 360
36 RAMA Lumturie KOS 351
10m Air Pistol Men (June 17, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 MIKEC Damir SRB 579 201.8 FGR
2 COSTA Joao POR 582 201.5
3 TUZINSKY Juraj SVK 582 180.1
4 KELES Ismail TUR 581 157.8
5 KOROSTYLOV Pavlo UKR 581 138.2 Quota Place
6 OMELCHUK Oleh UKR 583 117.0 GR
7 DANILUK Piotr POL 580 95.9
8 TESCONI Luca ITA 581 76.7
9 DIKEC Yusuf TUR 578
10 KOPP Pavol SVK 578
11 CARRERA Pablo ESP 577
12 CHERVYAKOVSKIY Sergey RUS 577
13 BRIGANTI Dino ITA 576
14 MACHAVARIANI Tsotne GEO 576
15 GONTCHAROV Vladimir RUS 576
16 GRGIC Dimitrije SRB 576
17 PERIE Mathieu FRA 575
18 DUBOVY Jindrich CZE 574
19 LUNEV Ruslan AZE 574
20 KUDZI Vitali BLR 574
21 ZAICHYK Yauheni BLR 573
22 SIGURGEIRSSON Asgeir ISL 572
23 KNAPIK Wojciech POL 571
24 MALGARINOS Konstantinos GRE 571
25 DONKOV Samuil BUL 570
26 OLESK Peeter EST 570
27 STRAUTMANIS Lauris LAT 570
28 SANCHEZ Javier ESP 570
29 KUCANA Arben ALB 569
30 POSAVEC Zeljko CRO 567
31 ADAMUS Antoine FRA 564
32 MAMMADOV Rasul AZE 559
33 KNEZEVIC Cedomir MNE 552
Trap Men (June 17, 2015)
Rank Name NOC Result Semi-Final Final Record
1 ALIPOV Alexey RUS 123 13 15 GR Quota Place Q-S-off: 8
2 VARGA Erik SVK 123 15 14 GR
3 PELLIELO Giovanni ITA 122 13 13 Q-S-off: 7
4 LING Edward GBR 122 12 11
6 SERRANO Jesus ESP 122 11 S-off: 3
5 MANCINI Manuel SMR 122 11 S-off: 2
7 DESERT Antonin FRA 121
8 FABBRIZI Massimo ITA 120
9 SZOLLAR Andras HUN 120
10 BURNETT Derek IRL 120
11 FERNANDEZ Alberto ESP 119
12 KOWALCZYK Piotr POL 119
13 TRZEBINSKI Jakub POL 119
14 AZEVEDO Joao POR 119
15 TUZUN Oguzhan TUR 119
16 HEGYI Norbert HUN 119
17 KOSTELECKY David CZE 119
18 GLASNOVIC Anton CRO 118
19 KOVACOCY Marian SVK 118
20 MACEK Bostjan SLO 117
21 GLASNOVIC Josip CRO 117
22 LIPTAK Jiri CZE 117
23 ZOTOV Denis RUS 116
24 BRUNO FARIA Jose Manuel POR 116
25 SOSA Lyndon LUX 115
26 BICOV Alexandru MDA 115
27 DAVIS Bradley GBR 115
28 MAKRI Andreas CYP 115
29 BINDRICH Karsten GER 113
30 SCHERHAUFER Andreas AUT 111
31 ISMAYILOV Elvin AZE 109
32 GULIYEV Alimirza AZE 107
50m Rifle Prone Men (June 18, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 JUNGHAENEL Henri GER 617.9 208.5 FGR Quota Place
2 DE NICOLO Marco ITA 616.2 207.3
3 MARTYNOV Sergei BLR 620.0 186.3 GR
4 DURKOVIC Bojan CRO 617.1 164.2
5 BREKNE Odd Arne NOR 617.0 142.5
6 STARIK Guy ISR 617.1 122.5
7 KURKI Juho FIN 617.0 101.4
8 KIISK Meelis EST 616.0 80.2
9 SAUVEPLANE Valerian FRA 616.0
10 MATHIS Thomas AUT 615.6
11 SIDI Peter HUN 615.4
12 SHCHERBATSEVICH Yury BLR 615.4
13 SUKHORUKOV Yuriy UKR 614.3
14 SEBIC Milenko SRB 614.3
15 DEBEVEC Rajmond SLO 614.1
16 MIROSAVLJEV Nemanja SRB 614.0
17 RAYNAUD Alexis FRA 613.6
18 STRITOF Ivica CRO 613.6
19 COX Lionel BEL 613.5
20 HAMMOND Jonathan GBR 612.8
21 CAMPRIANI Niccolo ITA 612.6
22 DELLEY Claude-Alain SUI 612.4
23 KAMENSKIY Sergey RUS 612.2
24 VLASOV Fedor RUS 611.5
25 LOPEZ Javier ESP 611.1
26 ROZSYPAL Ondrej CZE 610.6
27 BRODMEIER Daniel GER 610.4
28 BOGAR Stian NOR 610.0
29 MADLAL Leor Ovadia ISR 610.0
30 MIGALA Dawid POL 609.7
31 SCHMIRL Alexander AUT 609.4
32 KULISH Serhiy UKR 608.7
33 OLSEN Steffen DEN 607.4
34 RIZOV Anton BUL 606.3
35 ANDERSSON Sam SWE 605.6
36 NIELSEN Kenneth DEN 605.3
37 BEYELER Simon SUI 603.3
Mixed Team Trap (June 18, 2015)
Rank Name NOC Result Total Semi-Final Total Final Total
1 VARGA Erik SVK 49 94 14 28 13 27
REHAK STEFECEKOVA Zuzana 45 14 14
2 ALIPOV Alexey RUS 47 90 14 24 12 21
TKACH Elena 43 10 9
3 MANCINI Manuel SMR 44 88 11 23 14 27 S-off: 1
PERILLI Alessandra 44 12 13
4 FERNANDEZ Alberto ESP 46 88 13 24 15 27 S-off: 0
GALVEZ Fatima 42 11 12
5 FABBRIZI Massimo ITA 48 90 10 14
ROSSI Jessica 42 4
6 DESERT Antonin FRA 45 91 7 13
CORMENIER Carole 46 6
7 BINDRICH Karsten GER 42 85
QUOOSS Katrin 43
8 MACEK Bostjan SLO 48 84
MACEK Jasmina 36
9 TUZUN Oguzhan TUR 45 83
KANDIRA Serdag Saadet 38
10 ISMAYILOV Elvin AZE 41 74
RAFIKHANOVA Alina 33
50m Rifle 3 Positions Women (June 19, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 ZUBLASING Petra ITA 589 464.7 GR, FGR, FWR, FER
2 BRIZE Laurence FRA 580 454.6 Quota Place
3 HOFMANN Olivia AUT 579 443.2
4 MAKSIMOVIC Ivana SRB 579 430.4
5 GAUSS Beate GER 586 419.6
6 LUSTENBERGER Petra SUI 580 409.5
7 McINTOSH Jennifer GBR 580 399.7
8 KALNYSH Natallia UKR 580 397.2
9 KARIMOVA Yulia RUS 579
10 PEJCIC Snjezana CRO 579
11 SENA Sabrina ITA 578
12 KLEINMANNS Amelie GER 577
13 MAZUROVA Nikola CZE 577
14 WRONSKA Paula POL 577
15 DEMJEN PESKOVA Daniela SVK 577
16 LESKIV Lessia UKR 577
17 KHOROSHEVA Polina RUS 576
18 DVORSAK Ziva SLO 576
19 NAGAY Agnieszka POL 576
20 ARSOVIC Andrea SRB 576
21 SCHNIDER Marina SUI 575
22 VORONOVA Anzela EST 575
23 HYBLEROVA Jana SVK 575
24 ZWICKL-VERES Kata HUN 575
25 SYKOROVA Adela CZE 572
26 KUHARIC Urska SLO 571
27 WESTERHEIM Malin NOR 571
28 NIELSEN Stine DEN 570
29 VERCRUSSE Stephanie BEL 568
30 JOHANSSON Lotten SWE 566
31 GOMEZ Judith FRA 563
32 OBERMOSER Stephanie AUT 563
33 MAENG Rikke DEN 563
34 PEREC Tanja CRO 561
Double Trap Men (June 19, 2015)
Rank Name NOC Result Semi-Final Final Record
1 FOKEEV Vitaly RUS 142 29 29 GR Quota Place
2 BOGNAR Richard HUN 142 30 26 GR
3 BARILLA Antonino ITA 142 28 29 GR Q-S-off: 12
4 LOEW Andreas GER 141 28 28 Q-S-off: 12
5 SCOTT Steven GBR 142 28 GR Q-S-off: 11
6 OLEJNIK Hubert Andrzej SVK 140 27
7 GOLDBRUNNER Michael GER 139
8 DAHLBY Hakan SWE 139
9 RITSILA Sami FIN 139
10 KOYLINEN Simo FIN 138
11 GEREBICS Roland HUN 138
12 MOSIN Vasily RUS 137
13 XUEREB Nathan Lee MLT 137
14 KNEALE Tim GBR 137
15 GASPARINI Davide ITA 136
16 THEODOTOU Stefanos CYP 133
50m Pistol Men (June 20, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 MIKEC Damir SRB 567 192.2 GR, FGR
2 KOPP Pavol SVK 557 187.5 Quota Place
3 ALIMOGLU Abdullah Omer TUR 559 167.1
4 OMELCHUK Oleh UKR 567 147.9 GR
5 SIGURGEIRSSON Asgeir ISL 556 127.1
6 SCHMIDT Florian GER 560 106.5
7 DIKEC Yusuf TUR 564 86.9
8 TUZINSKY Juraj SVK 554 69.0
9 GOURIANOV Anton RUS 554
10 ISAKOV Vladimir RUS 554
11 ZAICHYK Yauheni BLR 553
12 GIORDANO Giuseppe ITA 553
13 DONKOV Samuil BUL 552
14 COSTA Joao POR 550
15 PERIE Mathieu FRA 550
16 DUBOVY Jindrich CZE 550
17 CARRERA Pablo ESP 549
18 KNAPIK Wojciech POL 546
19 KOROSTYLOV Pavlo UKR 544
20 GERSTEN Kamil POL 543
21 POSAVEC Zeljko CRO 543
22 STRAUTMANIS Lauris LAT 542
23 SANCHEZ Javier ESP 542
24 MAMMADOV Rasul AZE 540
25 DI MARTINO Dario ITA 539
26 KUCANA Arben ALB 538
27 LUKASHYK Kanstantsin BLR 537
28 ARAKELYAN Noryar ARM 535
29 ZLATIC Andrija SRB 522
30 ADAMUS Antoine FRA 515
31 KNEZEVIC Cedomir MNE 494
25m Pistol Women (June 20, 2015)
Rank Name NOC Result Semi-Final Final Record
1 DIETHELM GERBER Heidi SUI 578 17 8 Quota Place
2 BONEVA Antoaneta BUL 585 17 4 GR
3 KARSCH Monika GER 579 13 7
4 ALIPOVA Yuliya RUS 583 14 5
5 DORJSUREN Munkhbayar GER 578 11 S-off: 3, 2
6 KOSTEVYCH Olena UKR 583 11 S-off: 3, 1
7 STEINER Sylvia AUT 585 10 GR
8 FRANQUET Sonia ESP 579 6
9 GOBERVILLE Celine FRA 578
10 KORAKAKI Anna GRE 577
11 TRDLICKOVA Petra CZE 577
12 GROZDEVA Maria BUL 576
13 TOBAI SIKE Renata HUN 576
14 MASTYANINA Anna RUS 576
15 ASHUMOVA Irada AZE 576
16 RASMANE Agate LAT 575
17 SEKARIC Jasna SRB 575
18 ARUNOVIC Zorana SRB 575
19 CHAIKA Viktoria BLR 574
20 SALUKVADZE Nino GEO 573
21 TIRODE Stephanie FRA 573
22 PERVAN Vlatka CRO 571
23 CSONKA Zsofia HUN 567
24 PRIBANOVA Tereza CZE 567
25 SOTO Maria Mercedes ESP 566
26 BRES Klaudia POL 565
27 CASTELAO Joana POR 561
28 RUMIANTSEVA Vera EST 560
DNS HAMBLENNE Manon BEL -
Skeet Women (June 20, 2015)
Rank Name NOC Result Semi-Final Final Record
1 HILL Amber GBR 73 16 15 Quota Place S-off: 30
2 BACOSI Diana ITA 75 16 15 GR, WR, ER S-off: 29
3 CAINERO Chiara ITA 72 14 16
4 BARTEKOVA Danka SVK 72 14 15
5 WENZEL Christine GER 71 13 Q-S-off: 2
6 ELEFTHERIOU Andri CYP 71 12 Q-S-off: 2
7 JARMOLINSKA Aleksandra POL 71 Q-S-off: 1
8 PANAS Nataliya GEO 71 Q-S-off: 1
9 HEINONEN Marjut FIN 69
10 CHERVIAKOVA Viktoriia UKR 69
11 SHAKIROVA Albina RUS 68
12 ANASTASSIOU Lucie FRA 68
13 ANDREOU Panagiota CYP 67
14 ALLEN Elena GBR 67
15 LUNDQVIST Therese SWE 66
16 JAHODOVA Libuse CZE 66
17 KRAKHMALEVA Anastasia RUS 65
18 JAFAROVA Nurlana AZE 65
19 STRANOVSKA Andrea SVK 64
50m Rifle 3 Positions Men (June 21, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 SAUVEPLANE Valerian FRA 1155 456.2 FGR Quota Place
2 GORSA Petar CRO 1159 454.0
3 BUBNOVICH Vitali BLR 1160 444.5 GR
4 KAMENSKIY Sergey RUS 1154 434.3
5 JANKER Michael GER 1152 425.1
6 DE NICOLO Marco ITA 1156 412.4
7 SUKHORUKOV Yuriy UKR 1157 401.5
8 LOCHBIHLER Jan SUI 1152 397.6
9 LOUGINETS Nazar RUS 1152
10 BRODMEIER Daniel GER 1151
11 HANSEN Are NOR 1150
12 CAMPRIANI Niccolo ITA 1150
13 SIDI Peter HUN 1149
14 SHCHERBATSEVICH Yury BLR 1148
15 OLSEN Steffen DEN 1147
16 SCHMIRL Alexander AUT 1147
17 SEBIC Milenko SRB 1146
18 MIROSAVLJEV Nemanja SRB 1146
19 PENI Istvan HUN 1143
20 MATHIS Thomas AUT 1142
21 BEYELER Simon SUI 1142
22 KIISK Meelis EST 1140
23 KULISH Serhiy UKR 1140
24 LOPEZ Javier ESP 1140
25 BEN HEFER Immanuel ISR 1138
26 DEBEVEC Rajmond SLO 1137
27 DURKOVIC Bojan CRO 1136
28 KURKI Juho FIN 1134
29 BABAYAN Hrachik ARM 1131
30 GRAFF Cyril FRA 1130
31 RIZOV Anton BUL 1129
32 BRYHN Ole Kristian NOR 1127
33 MADLAL Leor Ovadia ISR 1126
Skeet Men (June 21, 2015)
Rank Name NOC Result Semi-Final Final Record
1 LUCHINI Valerio ITA 123 15 16
2 NILSSON Stefan SWE 122 14 14 Quota Place Q-S-off: 7; S-off: 12
3 KEMPPAINEN Marko FIN 123 14 15 S-off: 11
4 HANSEN Jesper DEN 123 14 13 S-off: 11
5 SYCHRA Jan CZE 123 14 S-off: 3
6 TERRAS Anthony FRA 124 13 GR
7 MAVROMMATIS Nikolaos GRE 122 Q-S-off: 6
8 RAMELLA Fabio SUI 121
9 MILCHEV Mikola UKR 121
10 ACHILLEOS Georgios CYP 121
11 BROVOLD Tore NOR 121
12 FILIPPELLI Riccardo ITA 121
13 GILLIGAN Michael GBR 120
14 TAKANEN Tommi FIN 120
15 SHOMIN Valeriy RUS 120
16 TOMECEK Jakub CZE 119
17 MITAS Efthimios GRE 119
18 DELAUNAY Eric FRA 119
19 CHASIKOS Andreas CYP 118
20 ARAMBURU Juan Jose ESP 117
21 KUNTSCHIK Sebastian AUT 117
22 ZEMKO Stefan SVK 117
23 BUCHHEIM Ralf GER 117
24 JAFAROV Emin AZE 116
25 RACINSKAS Ronaldas LTU 113
26 ZEMLIN Alexander RUS 112
27 BIRD Jeremy Harry GBR 111
28 SVAVARSSON Hakon ISL 111
29 KORTE Sven GER 110
30 AHADPOUR KHANGHAH Pasha AZE 110
25m Rapid Fire Pistol Men (June 21, 2015)
Rank Name NOC Result Final Record
1 REITZ Christian GER 584 33 FGR
2 KLIMOV Alexei RUS 585 29
3 GEIS Oliver GER 588 27 GR
4 LLAMES Jorge ESP 583 20 Quota Place
5 BONDARUK Roman UKR 582 11
6 DAUMAL Fabrice FRA 583 7
7 BESSAGUET Clement FRA 581
8 PODHRASKY Martin CZE 580
9 MAZZETTI Riccardo ITA 579
10 EKIMOV Leonid RUS 578
11 HEMBRE Paal NOR 575
12 LUNEV Ruslan AZE 575
13 STRNAD Martin CZE 574
14 KUSHNIROV Denys UKR 572
15 SPILOTRO Andrea ITA 568
16 BIALEK Konrad POL 567
17 KIRIYEVSKI Alexei ISR 563
18 JAMBRIK Istvan HUN 562
19 DANILUK Piotr POL 561
20 OLESK Peeter EST 559
21 SPIRELJA Sasa CRO 559
Mixed Team 10m Air Pistol (June 22, 2015)
Rank Name NOC Result Total Semi-Final Total Final
1 KARSCH Monika GER 237 474 116.8 237.7 5
REITZ Christian 237 120.9
2 KORAKAKI Anna GRE 239 478 122.2 239.6 4
MALGARINOS Konstantinos 239 117.4
3 KORSHUNOVA Ekaterina RUS 238 479 117.6 236.3 5
GONTCHAROV Vladimir 241 118.7
4 FRANQUET Sonia ESP 241 483 119.8 239.1 4
CARRERA Pablo 242 119.3
5 KOSTEVYCH Olena UKR 238 477 100.5 197.0
OMELCHUK Oleh 239 96.5
6 BRES Klaudia POL 235 476 100.8 195.3
KNAPIK Wojciech 241 94.5
7 RASMANE Agate LAT 238 475 74.7 154.8
STRAUTMANIS Lauris 237 80.1
8 VELICKOVIC Bobana SRB 242 481 79.2 154.6
GRGIC Dimitrije 239 77.2
9 CASTELAO Joana POR 235 473
COSTA Joao 238
10 ASHUMOVA Irada AZE 233 473
LUNEV Ruslan 240
11 MAROVIC Marija CRO 233 472
POSAVEC Zeljko 239
12 BONEVA Antoaneta BUL 237 471
DONKOV Samuil 234
13 CHIABERTO Giustina ITA 231 470
TESCONI Luca 239
14 SALUKVADZE Nino GEO 233 470
MACHAVARIANI Tsotne 237
15 NEMES Adrienn HUN 239 466
JAMBRIK Istvan 227
16 GOBERVILLE Celine FRA 234 465
PERIE Mathieu 231
17 PRIBANOVA Tereza CZE 228 460
DUBOVY Jindrich 232
Mixed Team 10m Air Rifle (June 22, 2015)
Rank Name NOC Result Total Semi-Final Total Final
1 ZUBLASING Petra ITA 257.9 519.8 126.0 249.4 5
CAMPRIANI Niccolo 261.9 123.4
2 NIELSEN Stine DEN 259.5 520.0 124.1 244.0 4
OLSEN Steffen 260.5 119.9
3 VDOVINA Daria RUS 261.3 522.4 121.7 243.8 5
KRUGLOV Sergey 261.1 122.1
4 ARSOVIC Andrea SRB 258.7 518.0 124.2 247.5 3
STEFANOVIC Milutin 259.3 123.3
5 WESTERHEIM Malin NOR 262.0 521.4 102.9 204.9
HANSEN Are 259.4 102.0
6 OBERMOSER Stephanie AUT 258.6 518.5 101.8 201.9
SCHMIRL Alexander 259.9 100.1
7 ZWICKL-VERES Kata HUN 256.3 518.3 82.2 163.1
PENI Istvan 262.0 80.9
8 PEJCIC Snjezana CRO 257.0 517.3 81.4 160.2
GORSA Petar 260.3 78.8
9 MUELLER Lisa GER 258.1 517.3
JANKER Michael 259.2
10 GOMEZ Judith FRA 254.1 514.1
PIASECKI Pierre Edmond 260.0
11 GOLUBCHENKO Olga UKR 256.0 513.8
TSARKOV Oleh 257.8
12 MISCHLER Jasmin SUI 256.4 513.3
LORETAN Pascal 256.9
Mixed Team Skeet (June 22, 2015)
Rank Name NOC Result Total Semi-Final Total Final Total
1 BACOSI Diana ITA 47 93 14 29 14 30 Q-S-off: 2
LUCHINI Valerio 46 15 16
2 ELEFTHERIOU Andri CYP 48 97 14 26 15 29
ACHILLEOS Georgios 49 12 14
3 ANASTASSIOU Lucie FRA 41 91 10 24 13 28 Q-S-off: 3
TERRAS Anthony 50 14 15
4 BARTEKOVA Danka SVK 46 91 13 25 11 25 Q-S-off: 4
ZEMKO Stefan 45 12 14
5 WENZEL Christine GER 46 93 8 17 Q-S-off: 1
BUCHHEIM Ralf 47 9
6 JAHODOVA Libuse CZE 41 90 8 16 Q-S-off: 2
SYCHRA Jan 49 8
7 KRAKHMALEVA Anastasia RUS 43 90 Q-S-off: 1
SHOMIN Valeriy 47
8 CHERVIAKOVA Viktoriia UKR 42 89
MILCHEV Mikola 47
9 LUNDQVIST Therese SWE 43 88
NILSSON Stefan 45
10 HEINONEN Marjut FIN 41 88
TAKANEN Tommi 47
11 JAFAROVA Nurlana AZE 43 87
JAFAROV Emin 44
Note:
GR - Games Record
FGR - Final Games Record
WR - Final World Record
FWR - Final World Record
FER - Final European Record
ER - European Record
ERJ - European Record Junior